Czy każdy samochód przewożący żywność musi być wyposażony w izolacje chłodnicze?
Chcąc profesjonalnie transportować żywność, trzeba liczyć się z tym, że nasza flota pojazdów będzie musiała być odpowiednio przystosowana do tego zadania. Wynika to z faktu, że transport żywnościowy obarczony jest wieloma przepisami, często bardzo skrupulatnymi i rygorystycznymi. Czy jednak każdy pojazd związany z tego typu transportem musi być wyposażony w izolacje chłodnicze?
Izolacje chłodnicze w pojazdach a przepisy
Na samym początku warto w ogóle wyjaśnić, czym jest izolacja chłodnicza. Chcąc wytłumaczyć to jak najprościej, możemy powiedzieć, że jest to ogół środków mający na celu utrzymanie odpowiedniej, często dość niskiej, temperatury w pojeździe lub też, jak największe ograniczenie wymiany ciepła między wnętrzem naczepy albo ładowni a środowiskiem zewnętrznym.
Oczywiście w przepisach dotyczących wymagań stawianych pojazdom transportującym żywność, nie ma dosłownie takie zapisu, jednakże ze wspomnianych przepisów wynika, iż samochody takie powinny posiadać specjalną konstrukcję, czyli być zaprojektowane i wyposażone odpowiednio do rodzaju przewożonych artykułów, pozwalając na zachowanie ich odpowiedniej jakości zdrowotnej. Ponadto pojazdy do transportu żywności muszą zapewniać odpowiednio dostosowaną temperaturę, która jest wymagana podczas przewożenia produktów spożywczych. W praktyce oznacza to, że pojazdy te muszą posiadać odpowiednio dobraną izolację chłodniczą.
Jak dobrać izolację chłodniczą?
Skoro zaznaczyliśmy, że pojazdy do przewozu żywości powinny mieć odpowiednio dobraną izolację chłodniczą to pojawić może się pytanie: jak taką izolację dobrać? Oczywiście, odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Warto sprawę tą powierzyć w ręce specjalistycznej firmy, która zajmuje się między innymi przystosowywaniem pojazdów do transportu żywności.
Doświadczenie i specjalistyczna wiedza pozwalają na to, aby pracownicy takiej firmy doradzili nam, co będzie najlepsze dla nas i odpowiednio przygotowali flotę naszych pojazdów!